Bereczky

 Bereczky Csabáné Péntek Teréz vagyok. Keszthely környéki Várvölgy faluban születtem 1951. július. 30. Kora gyerekkoromtól láttam és éltem a falusi környezetben. Mindig érdeklődéssel figyeltem mindenre tetszett a falusi élet. már iskolás koromban ismerkedtem a kézimunkázással és igyekeztem elsajátítani a különféle díszítéseket. Megéltem a faluban még élő egyházi népszokásokat, hagyományokat. Mindig is érdekelt a népművészet, ami részévé vált életemnek. Férjemmel együtt megismerkedtem a népművészet különféle ágaival az 1970-es évektől napjainkig. Férjem az elmúlt évtizedek folyamán végzett fafaragó és oktatói munkájáért megkapta a Népművészet Mestere elismerő címet.

Keszthelyen Bordácsné Kishonti Erika Népművészet Mestere által vezetett népi kismesterség szakkörben ismerkedtem meg a gyapjúszövéssel. Szőtteseimet rendszeresen küldtem zsűrizésre és most is szívesen leszövök egy-egy szőnyeget, tarisznyát vagy díszpárnát. A szakkörnek 1978-tól a kezdetektől tagja vagyok, aktívan részt veszek a munkában. Alapító tagja voltam a Zala Megyei Népművészeti Egyesületnek, ahol a közösségben lehet a népművészet minden ágát művelni. Ugyancsak alapítója voltam a Zala Megye Népművészetéért Alapítványnak. A keszthelyi alkotóház építésében aktívan közreműködtem. Az 1980-tól rendszeren zsűriztettem az elkészült szövéseimet, kiállításokon, pályázatokon részt vettem. Dr. Petanovics Katalin a Keszthelyi Balatoni Múzeum nyugalmazott néprajzosának minden előadását szívesen hallgattam népszokásokról, hiedelmekről, hagyományról sokat tanultam. Tárgyi szakmai bírálatait, útmutatásait, amit ő jó szívvel ad én mindig megszívleltem és megfogadtam. A NIT zsűrizések alkalmával a bíráló zsűrorok tanácsait, észrevételeit további munkáimnál figyelembe vettem. Férjem szüleivel Bereczky Kálmán Népművészet Mestere és felesége Fonnyadt Hedviggel együtt, akik a kalotaszegi cifra bujka készítését megújították. Bemutatkoztunk közös családi kiállításokon többek közt Dunaújvárosban, Hévízen, Gyenesdiáson, Keszthelyen. Budapesten a Csillebérci Úttörőtábor Népművészeti szaktáboraiba saját gyermekeinkkel vettem részt, tanítottam a táborozó gyerekeknek a körmön szövést körmön fonást. A Budapesti augusztus 20.i Mesterségek Ünnepének megindulása óta az egész család részese volt a mesterség bemutatóknak. 35 éve átszövi, életemet a népművészet ma már nyugdíjasként még több időt fordítok erre a tevékenységre.

Az 1980-as évek végén Mátrai Magdolna Zala megyei egyesületben felélesztette a vert csipkekészítést is. Ez keltette fel a csipke iránti érdeklődésemet. 1990-ben a csipkekészítést a keszthelyi szakkörben Bognár Edit Népi Iparművész irányításával tanultam meg. Munkám mellet ekkor még nem tudtam elmélyülni a csipkeverésbe, de távlati terveimben szerepelt a folytatása. Keszthelyen és környékén a népművészetben nem volt hagyománya a vert csipkekészítésnek, ennek ellenére engem nagyon érdekelt ez a díszítőművészeti technika. A csipkét joggal nevezik a reneszánsz virágának és azóta díszítő funkciót tölt be az öltözködésben és a polgári élet része volt. Innen került a népművészetbe. 2004-től elkezdtem rendszeresen foglalkozni a csipkekészítéssel és zsűriztettem munkáimat. 2007-2008-ban néprajzi ismereteim bővítése céljából elvégeztem a Zala Megyei Művelődési Központ által indított Népi Játszóház Vezetői tanfolyamot. Évfolyam dolgozatom témájául a vert csipke történeti áttekintését választottam. Nagyon érdekelt keletkezése, elterjedése, alakulása, ezen belül a magyarországi csipkeverő központok létrejötte. Balatonendrédi kutatásomon találkoztam Kájel Sárával, akitől sokat tanultam a balatonendrédi csipke létrejöttéről. Az iskolában szép példáját láttam a csipketanítának iskolai szakkör keretében. Ezzel a kutatással úgy érzem, jó rálátásom van a vert csipke különféle fajtáira és a kialakult központokra. Ennek ismeretében, a szakmai bemutatókon tudok választ adni az érdeklődők kérdéseire. Kiállításokon, munkabemutatókon nagyon szívesen részt veszek. 2009-ben Zalaegerszegen a Gébárti Kézműves Házban csipkeverő táborban bővítettem ismereteimet. A NESZ által rendezett Békéscsabai konferencián részt vettem. Szívesen járok közösségbe. A folyamatos zsűriztetés eredményeképpen a Hagyományok Háza csipkekészítő foglalkozási ágban Népi Iparművésznek ismert el 2010. november 11 én. Igazolványom száma: 1563. Tagja vagyok a Magyar Csipkekészítő Egyesületnek.

Az utóbbi években férjemmel együtt egyre több mesterség bemutatóra kapunk meghívást. Így veszünk részt Keszthely város rendezvényein. 2010-2011 nyarán rendszeresen jelen voltunk a Szentendrei Skanzen Régimódi Vasárnapok c. rendezvényein és Találkozás a Népművészet Mestereivel Programján ahol  a látogatók ki is próbálhatták a faragást és csipkeverést. Jártunk a Göcseji Falumúzeum rendezvényén, Zala Megye Ezredéves évfordulóján, Zalavári emlékhelyen mutatkoztunk be. 2011 nyarán a Keszthelyi Kézműves Házban önként vállalt feladatként ingyenes mesterség bemutatót tartottunk 5 alkalommal Nyitott Műhelygaléria címmel, itt szintén kipróbálhatták a látogatók a mesterséget.

Kiállításokra, pályázatokra rendszeresen készítek alkotásokat: Goldmark Károly Művelődési Központ Népi Kismesterség szakkörével közös bemutatkozáson több alkalommal Keszthely térségében.

A kezdetektől rendszeresen részt vettem az Országos Népművészeti Kiállításokon szőtteseimmel. Megyei és Régiós kiállításokon mutattam meg alkotásaimat.

2009-ben advent idején a keszthelyi Fehér György Városi könyvtárban férjemmel közös kiállításon mutatkoztunk be.

2010 Zalaegerszeg Göcseji Múzeum régiós kiállítás.

2010 Budapest Országos Népművészeti Kiállítás Néprajzi Múzeum

2008-2010-2011 AMKA. Országos Betlehemi Jászol kiállítás, 2008. különdíj. Az alkotásokat férjemmel közösen készítettük.

2011. Zala Megyei Betlehemi jászol pályázat több alkalommal Zalaegerszegen –Lenti- Lendvai Magyar Nemzetiségi Intézetben

Zala Megyei Népművészeti Egyesület szervezésében más megyei szervezetek kérésére több helyen vettem részt alkotásaimmal pl. Komárom Esztergom Megyei Szervezet kérésére Szőnyben, Borsod Abaúj Zemplén megyében Miskolcon.

2011. novemberében Románia Brassó Poianaa Brassói Atelier Alapítvány szervezésében nemzetközi kézműves konferencián vettem részt, a konferencia címe: Jó Gyakorlatok az Európai Kézművességben. Kiállításon bemutattuk saját munkáinkat egyéni meghívás alapján.

70-es évektől kezdve családommal együtt életem része a népművészet. A Népi Iparművész elismerést vert csipkekészítéssel értem el. Még egy kismesterségben szereztem jártasságot ez pedig a gyapjúszövés. A népi játszóház vezető képzés kapcsán megismerkedtem nemezkészítéssel, gyékényszövéssel, és egyéb népi kismesterségekkel. A kalotaszegi cifra bujka készítését egész közelről ismerem apósom és anyósom által. Férjem révén a fafaragás világába is betekintést nyertem. Saját indíttatásból 2011-ben csipkestúdiót indítottam helybeli érdeklődők számára. A Keszthelyi Kézműves Alkotóházba heti egy alkalommal itt tovább adhatom a csipkeverés iránt érdeklődőknek tudásomat. Célom, hogy ápoljam, a néphagyományt, megőrizzem és átadjam elődeink tudását, és szép, ma is használható alkotásokat hozzak létre magam és mások örömére.